Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
16 lis 2011 Maturzyści sprawdzą się przed majem – Kurier Poranny, 2011, nr 256, s.2 – 07.11.2011

 Z Operonem i OKE. Już w listopadzie większość podlaskich maturzystów zmierzy się z próbnym egzaminem dojrzałości. Testy przygotowuje wydawnictwo Operon. W lutym próbną maturę z obowiązkowych przedmiotów przeprowadzi Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

 - Próbne matury są potrzebne. To dobry sposób na sprawdzenie się przed majem – uważa Filip Szubzda, tegoroczny maturzysta z III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pałacowej w Białymstoku.

      W maju, oprócz zestawu obowiązkowego: matematyka, język polski i obcy na poziomie podstawowym, będzie zdawał też rozszerzoną maturę z geografii, matematyki i języka angielskiego. Swoją wiedzę sprawdzi już za dwa tygodnie. Jego szkoła przystąpi do próbnego egzaminu, który przygotowuje wydawnictwo Operon. Z testem z języka polskiego uczniowie zmierzą się 22 listopada, dzień później z matematyką, natomiast 24 listopada z językiem obcym. Dzień później zostaną przeprowadzone testy z przedmiotów dodatkowych, m.in. z geografii. – W trakcie próbnej matury uczeń nie tylko sprawdza swoją wiedzę, ale też ćwiczy dokładne czytanie ze zrozumieniem poleceń, gospodarowanie czasem. Maturzysta nie może też mieć włączonej komórki. Na to też zwracamy uwagę w czasie prób – przypomina Małgorzata Górniak, dyrektorka III LO.

      Kolejnym sprawdzianem przed majową maturą będą egzaminy opracowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. – Wzorem roku ubiegłego przygotowujemy próbne testy z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym, czyli z języka polskiego, matematyki i angielskiego, który jest najchętniej wybieranym językiem obcym na maturze – mówi Grażyna Klimuszko, wicedyrektor OKE w Łomży.Testy będą przeprowadzane od 7 do 9 lutego. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

Także 7 lutego mija termin składania ostatecznych deklaracji maturalnych w szkołach ponadgimnazjalnych. Dotyczą one przedmiotów dodatkowych i poziomów.

 Marta Gawina