Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
30 lis 2008 Wycieczka do Berlina 21-24.10.2008r.

Od 21 do 24 października klasy II E, II B, I A i jeden przedstawiciel klasy I B uczestniczyły w wycieczce do Niemiec. Razem z nami wyjechały panie Ewa Zaniewska, Małgorzata Łupińska, Krystyna Ratasiewicz oraz Barbara Kalinowska.
Spod szkoły wyjechaliśmy o bardzo wczesnej porze. Wszyscy zaspani i nieco nieprzytomni stawiliśmy się na zbiórkę o 4.45, po czym wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy do Torunia. Dojechaliśmy tam około godziny 12.00. W planach mieliśmy zwiedzanie Starego Miasta z pomnikiem Mikołaja Kopernika, słynnej Krzywej Wieży, ruin zamku krzyżackiego, średniowiecznych murów obronnych i wielu innych zabytków. Był również czas wolny, który większość z nas spożytkowała między innymi na zakupienie toruńskich pierników. Z Torunia wyjechaliśmy około godziny 17 i wyruszyliśmy do Mierzyna. Tam zakwaterowaliśmy się w Centrum Biznesu i Rekreacji i po obiadokolacji rozeszliśmy się do swoich pokoi.
Następnego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie. O 7.30 zjedliśmy śniadanie, a już o 8 się wykwaterowaliśmy i wyjechaliśmy z hotelu (choć ze względu na dość specyficzne warunki nie wiem czy można to miejsce tak do końca nazwać hotelem :]). Dzień drugi obejmował wyjazd do Berlina. Był to dla nas dzień pełen wrażeń. Już po kilkudziesięciu minutach jazdy zepsuł się nasz autokar. Staliśmy przeszło dwie godziny wśród pól na jednym z wielu w Polsce – przystanku PKS. Po tym długim, aczkolwiek integrującym, okresie oczekiwania przesiedliśmy się ze wszystkimi bagażami do innego autokaru, który dowiózł nas za granicę Polską. W Niemczech czekał na nas już następny, którym dojechaliśmy do Berlina. Ze względu na utratę rachuby czasu trudno jest ocenić, o której byliśmy na miejscu… Zwiedziliśmy między innymi Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów oraz gmach Reichstagu. Późnym wieczorem wyjechaliśmy z Berlina i ruszyliśmy w stronę granicy. Po jej przekroczeniu po raz kolejny przesiedliśmy się do innego autokaru. Tym razem był to już nasz naprawiony autokar, którym późna porą dojechaliśmy do hotelu w Rzepinie. Na miejscu okazało się, że ciągłe przesiadki spowodowały zniknięcie dwóch rzeczy dziewczyn z II B. Oli zginęła torba ze wszystkimi rzeczami a Izie telefon. Iza odzyskała telefon jeszcze tego samego dnia. Ola niestety swoja torbę – dopiero we wtorek po powrocie do Białegostoku.
Trzeciego dnia po śniadaniu ponownie wyruszyliśmy do Niemiec. Najpierw pojechaliśmy do Berlina w celu wejścia na słynną wieżę telewizyjną, gdzie z tarasu widokowego oglądaliśmy panoramę miasta, po czym ruszyliśmy w drogę do Poczdamu. Tam zwiedziliśmy dwór Cecilienhof (miejsce podpisania Układu Poczdamskiego) oraz ogromny kompleks parkowo–pałacowy Sanssouci obejmujący m.in. Pałac Sanssouci, Nowy Pałac i Domek Japoński. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. To nie był jednak koniec atrakcji. Po drodze wstąpiliśmy do jednego z największych centrów handlowych w Niemczech, gdzie spędziliśmy trochę czasu wolnego. Po zakupach wyruszyliśmy do Mierzyna na obiadokolację i nocleg.
Czwartego i ostatniego już dania wyjechaliśmy w drogę powrotną. Plan dnia przewidywał zwiedzanie Kórnika, gdzie odwiedziliśmy zamek Działyńskich z bogatą biblioteką oraz największy w Polsce ogród dendrologiczny. Następnie odwiedziliśmy Wrześnię, gdzie zjedliśmy obiad, a potem już ostatecznie ruszyliśmy do Białegostoku.
Na zakończenie chciałabym podziękować Paniom Zaniewskiej, Łupińskiej, Ratasiewicz oraz Kalinowskiej, z którymi bardzo przyjemnie spędziliśmy czas i bez których nie byłoby tej wycieczki. Pozwolę sobie również powiedzieć, że pomimo „ciekawych” aranżacji wnętrz jednego z hoteli, prześladującego nas pecha oraz naszego przewodnika po Niemczech, który swym donośnym głosem zawsze budził nas w najbardziej nieoczekiwanych momentach, wszyscy jesteśmy szalenie zadowoleni z całej wycieczki.