Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
01 cze 2011 Seminarium w Instytucie Pamięci Narodowej

27 maja 2011r. uczniowie klasy I a wzięli udział w seminarium „Swoi i obcy. Postawy Polaków i Niemców w okresie II wojny światowej ”, na przykładzie historii Wilma Hosenfelda „Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach”, które odbyło się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Organizatorem spotkania byli: Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Podlaski Kurator Oświaty, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

W seminarium udział wzięli:
m.in.: dr Halina Szpilman (wdowa po Władysławie Szpilmanie); prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas, Barbara Świętońska, nauczyciel historii.
Inspiracją dla seminarium jest historia niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda, opisana w książce „Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach”.
Wilm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, podczas II wojny światowej pomagał przetrwać wielu prześladowanym wtedy Polakom i Żydom: wystawiał fałszywe zaświadczenia, udzielał protekcji, dostarczał potrzebującym żywności… Niewielu było niemieckich żołnierzy i oficerów,którzy tak jak on z narażeniem życia gotowi byli ratować niewinnych ludzi. Początkowo Hosenfeld nie był ani antynazistą, ani pacyfistą. We wrześniu 1939 r., jako członek NSDAP, wierzył, że wyrusza na sprawiedliwą wojnę. Straszne przeżycia, jakich doświadczył w Polsce, obserwując z bliska zbrodnicze poczynania okupantów, wstrząsnęły sumieniem tego głęboko wierzącego katolika. To dzięki pomocy Hosenfelda ocalał z zagłady m.in. Władysław Szpilman, polsko-żydowski kompozytor i pianista; jego losy stały się po latach kanwą głośnego filmu Romana Polańskiego Pianista. Dziennik i listy do rodziny ujawniają wewnętrzne dylematy i ewolucję poglądów niemieckiego oficera,który wczasach zła i pogardy dawał świadectwo człowieczeństwa najwyższej próby.
Wilm Hosenfeld, urodzony w 1895 r. w Mackenzell w Hesji, ranny w I wojnie światowej, był wiejskim nauczycielem w ojczystych stronach. W czasie II wojny światowej jako oficer Wehrmachtu przez pięć lat służył na terenie okupowanej Polski. W radzieckiej niewoli został skazany na 25 lat robót przymusowych. Zmarł w 1952 r. w obozie pod Stalingradem.

www.kas.de/polen/pl/Konrad-Adenauer-Stiftung