Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
09 maj 2011 Warto było się starać! – Głos Nauczycielski 2011

Zwycięzcą VI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości został Piotr Romanik z III LO im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku, który w finale pokonał 49 rywali.
Rozstrzygnięcie olimpiady, która przebiegała pod hasłem „Inwestor na rynku – giełda, prywatyzacje, fuzje i przejęcia”, odbyło się 7 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do ostatniego etapu przeszło z 50 finalistów tylko 25 osób. To byli ci najlepsi z 21, 5 tysiąca uczniów, którzy w grudniu 2010 r. przystąpili do eliminacji szkolnych. Ale prawdziwym mistrzem okazał się uczeń białostockiego liceum Piotr Romanik, który uzyskał 92,5 pkt na 125 możliwych do zdobycia, wyprzedzając o 9,5 pkt zawodnika, który zajął drugie miejsce – Macieja Smółko, kolegę ze swojej szkoły.
- Udział w olimpiadzie to nie tylko sprawdzenie swojej wiedzy, ale i nauka pracy w grupie, pod presją czasu i w stresie – mówi Piotr Romanik. – Wygrana cieszy tym bardzie, że poziom przygotowania zawodników był wysoki, a rywalizacja trwała do samego końca.
W pierwszej piątce najlepszych znaleźli się także: Mateusz Małek z LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, Krzysztof Karuk z XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie oraz Tomasz Kleszcz z LXIV LO im. S. I. Witkiewicza w Warszawie.
Olimpiada składała się z kilku etapów. Licealiści zaczynali od eliminacji szkolnych (test NT. rynku kapitałowego, finansów przedsiębiorstw i zarządzania strategicznego). Potem musieli zmierzyć się z rówieśnikami w czasie etapu okręgowego i centralnego. Pierwszy etap finału polegał na rozwiązaniu testu oraz na wygłoszeniu prezentacji i jej obrony przed komisją. Warto było się starać, bo na laureatów i finalistów czekają ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia, które przygotowały uczelnie współorganizujące konkurs. Zwycięzcy otrzymali także laptopy i sprzęt elektroniczny, a dla dziesięciorga najlepszych Bank BGŻ ufundował stypendia w wysokości 5 tys. zł. Nagrody rzeczowe trafiły także do opiekunów laureatów i ich szkół.
Olimpiada Przedsiębiorczości organizuje Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z pięcioma publicznymi uczelniami ekonomicznymi: SGH w Warszawie, uniwersytetami ekonomicznymi w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Olimpiada jest współfinansowana ze środków NBP, PAFW oraz MEN.

Głos Nauczycielski 2011, nr 16, s. 14