Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
30 mar 2010 Wiosna Francuska 2010

V edycja Konkursu Recytatorskiego „Francophonie poétique”
w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku
26 marca 2010 r.

Finał Konkursu Recytatorskiego „Frankophonie poétique” już po raz piąty odbył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku. Współorganizatorami konkursu byli: Białostocki Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF.-EUROPE oraz Studencie Koło Interkulturowe w Filologii Francuskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

W tym roku konkurs został objęty honorowymi patronatami: Marszałka Województwa Podlaskiego, Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Podlaskiego Kuratora Oświaty. Konkurs został też objęty patronatami medialnymi: Telewizji Białystok, Polskiego Radia Białystok, Radia Akadera i Kuriera Porannego.

Celem konkursu jest popularyzacja idei frankofonii wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej, sprzyjanie rozwojowi zainteresowania literaturą krajów obszaru francuskojęzycznego oraz literaturą polską, rozwijanie umiejętności językowych oraz artystycznych w językach francuskim i polskim. Rozwijanie współpracy między placówkami szkolnictwa ponadpodstawowego, średniego i wyższego oraz stowarzyszeniami działającymi na rzecz promocji kultury. Przedmiotem konkursu była recytacja dwóch utworów; pierwszego w wersji polskiej i francuskiej oraz drugiego tylko w wersji francuskiej. Konkurs składał się z trzech etapów. Etap szkolny wyłonił uczniów, którzy następnie recytowali wybrany utwór w wersji polskiej i francuskiej na półfinałach. Drugi etap odbył się w Katedrze Neofilologii Uniwersytetu w Białymstoku. Do tego etapu przystąpiło 46 uczniów. Jury wyłoniło spośród nich finałową dwudziestkę: 6 uczniów w kategorii gimnazjum i 14 licealistów.

W etapie finałowym uczniowie recytowali wiersze w dwóch turach. W pierwszej turze były to wiersze recytowane w poprzednich etapach; najpierw w wersji polskiej, następnie francuskiej. W drugiej turze uczniowie recytowali wybrany wiersz tylko w wersji francuskiej. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jury udało się na obrady. W tym czasie uczniowie III LO zaprezentowali przybyłym gościom program artystyczny poświęcony frankofonii.

Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Różnorodność Frankofonii” („La variété Francophone”). Pierwszym punktem programu była więc prezentacja multimedialna o Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, o jej zasięgu i roli, jaką odgrywa w dzisiejszym świecie oraz o pozycji języka francuskiego wśród innych języków. Autorami prezentacji byli: Magdalena Kurnicka (II i), Natalia Łowicka (II i) i Przemysław Leszczyński (II h). W dalszej części uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne, śpiewając piosenki artystów frankofońskich takich jak: Yannick Noah, Natasha St-Pier, Anggun i Khaled. Wykonawcy to: Maciej Strzeliński (II h), Maja Sass (II h), Martyna Kordziewicz (II i) i Robert Mróz (II i). Na zakończenie uczniowie przedstawili spektakl pt. „Język francuski-historia skrócona” autorstwa Karoliny Sochoń z kl. II h. Spektakl ukazał początki języka francuskiego, sytuację obecną i optymistyczną przyszłość. Zarówno koncert piosenek frankofońskich jak i spektakl bardzo spodobały się wszystkim obecnym.

Wśród gości honorowych konkursu zasiadali: Marszałek Jacek Piorunek – członek zarządu województwa podlaskiego, Katarzyna Mularz z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Anita Żukowska z Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu, Jerzy Koniecko – kierownik Ośrodka Alliance Française, Wiesław Paniczko – dyrektor PG nr 6 w Białymstoku, Iwona Topolańska – dyrektor Empik School, Elżbieta Hanc – przewodnicząca Białostockiego Oddziału PROF.-EUROPE, Grażyna Jurkowska – przewodnicząca Prezydium Rady Rodziców w III LO i Maria Stepaniuk – członek Prezydium Rady Rodziców.

Po części artystycznej przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Przewodnicząca jury Pani dr Barbara Głowacka, kierownik Katedry Neofilologii UwB przedstawiła werdykt:
Kategoria gimnazjum

I miejsce: Natalia Murawska – Społeczne Gimnazjum nr 4 STO w Białymstoku
II miejsce: Wiktoria Matejko – Społeczne Gimnazjum nr 8 STO w Białymstoku,
III miejsce: Michalina Nowak – Społeczne Gimnazjum nr 4 STO w Białymstoku,
Wyróżnienie: Izabela Saniewska – ZSO nr 2 w Białymstoku PG nr 32
Kategoria Liceum

I miejsce: Dorota Choińska – IV LO w Białymstoku,
II miejsce: Milena Kobylińska – ZSO nr 5, VII LO w Białymstoku,
Wyróżnienia:
- Kornelia Wasiluk – ZSO nr 3 III LO w Białymstoku,
- Emilia Ceran – I LO w Suwałkach,
- Żaneta Sochoń – VI LO w Białymstoku.

Sponsorem I nagrody w kategorii gimnazjum i liceum była dyrektor III LO w Białymstoku Pani Małgorzata Górniak. Ponadto zdobywczyni I miejsca w kategorii liceum wygrała 10-cio dniowy pobyt we Francji, ufundowany przez Ambasadę Francji w Polsce, a zdobywczynie II miejsca w kategorii liceum i I miejsca w kategorii gimnazjum wygrały roczny kurs języka francuskiego w Empik School w Białymstoku. Ponadto sponsorami pozostałych nagród i wyróżnień byli: Białostocki Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego PROF.-EUROPE, Kurier Poranny, Księgarnia POLANGLO i Firma Jantom.

Gospodarze konkursu serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom, przybyłym gościom i zapraszają na kolejne edycje „Francophonie poétique”.

do7

Pani Dyrektor Małgorzata Górniak

do7

Marszałek Jacek Piorunek – członek Zarządu Województwa Podlaskiego

do7

Pani dr Barbara Głowacka, kierownik Katedry Neofilologii UwB

do7

Jury konkursu recytatorskiego

do7

Laureaci konkursu poetyckiego wraz z p. Dyrektor Małgorzatą Górniak, p. Marszałkiem Jackiem Piorunkiem oraz p. Barbarą Majewską-nauczycielką j. francuskiego w III LO

do7

Pani Dyrektor Małgorzata Górniak wręcza nagrodę laureatce I miejsca Dorocie Choińskiej, ucz. IV LO w Białymstoku

do7

Pani Barbara Majewska – nauczycielka języka francuskiego w III LO w Białymstoku