Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
29 paź 2009 Wycieczka do Wilna – 28.10.2009r.

 

Dnia 28 października 2009 uczniowie z klasy 0g, Ic, IIh, IIIc i IIIh wraz z opiekunami: p. Anną Murawską, p. Krystyną Ratasiewicz (organizatorką wycieczki)  i p. Małgorzatą Tomaszewską – byli na wycieczce w Wilnie. W planach wyjazdu było zwiedzanie tego pięknego, zabytkowego miasta i obejrzenie baletu ”Jezioro Łabędzie”.
Niewyspani, ale pełni energii i zapału uczniowie 3 LO wsiedli o godzinie 5.45 do autokaru. Mimo, że po zaledwie kilku godzinach snu organizmy tych młodych ludzi nie były gotowe do tak ekscytujących przeżyć to kawa/red bul/ lub jakieś inne cudowne środki pobudziły je do życia. Droga… 4h w autokarze, bez wiercenia się i jakichkolwiek spacerów, możliwości rozprostowania nóg, a mimo wszystko podróż też była bardzo przyjemna: śpiewy, śmiechy, dyskusje na różne tematy.

O godzinie 9 autokar przekroczył granicę, a o godz. 10 (11 lokalnego czasu) dotarł do celu. Pierwszym miejscem, które według przewodnika było godne poświęcenia czasu był słynny Cmentarz na Rossie założony w 1801r. Jest to największy i najcenniejszy ze starych cmentarzy wileńskich, malowniczo zlokalizowany na pagórkach porośniętych starodrzewem. Cmentarz przedstawia ogromną wartość historyczną, jako miejsce pochówku bardzo wielu znanych osób, a także wartość artystyczną, ze względu na nagromadzenie cennych pod względem artystycznym pomników nagrobnych, kaplic grobowych i sarkofagów.

 

 

Za najpiękniejszy pomnik nagrobny na Rosie uznaje się brązową rzeźbę anioła na mogile Izy Salmonowiczówny, wykonaną w 1903 r. przez rzeźbiarza Leopolda Wasilkowskiego z Warszawy.

 

Kolejnym miejscem, które z zaciekawieniem obejrzeli i wysłuchali jego historii był przepiękny barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Stamtąd uczniowie wraz z opiekunami i panią przewodnik udali się na szybki posiłek w … wileńskim Mcdonald’s ‘ie.
Najedzeni i chętni do dalszego zwiedzania szybkim tempem pospacerowali do starówki stolicy Litwy. Przepięknie zdobione kamieniczki, przebogate kościoły. Klimat Starego Miasta zrobił na wycieczkowiczach ogromne wrażenie.

 

Obowiązkowym (bo to chyba niemożliwe być w Wilnie i nie zobaczyć), kolejnym punktem programu wycieczki było obejrzenie i modlitwa przed obrazem Matki Boskiej w Ostrej Bramie.

 

Teatr Opery i Baletu wzbudził zachwyt: przepiękne żyrandole, niekończące się zdobione schody, skórzane kanapy i przeszklone ściany budynku – efekt nie do opisania. Ale to jeszcze nic! O 18:30 lokalnego czasu zadzwonił pierwszy dzwonek; minutę później drugi, i trzeci… Spektakl się zaczął. Przepiękna scenografia, utalentowana orkiestra i wyśmienici tancerze sprawili, że najbardziej znany balet Piotra Czajkowskiego nie okazał się przereklamowanym. Widzowie są zachwyceni.
Niestety to był już ostatni punkt programu..
W drodze powrotnej nie cichły rozmowy na temat spektaklu, wrażeń z wycieczki.
Do Białegostoku wycieczkowicze powrócili po godzinie 1 w nocy.
Karolina Wilczewska, klasa 0g