Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
23 wrz 2009 Wycieczka do Olsztyna – 23.09.2009r.

23 września grupa uczniów naszej szkoły (ze wszystkich aktualnie uczących się roczników) wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Olsztyna, by zgłębiać tajemnice astronomii i w nietypowy sposób uczyć się rzeczy, które zwykle w szkole ograniczają się do suchej teorii.

Wyruszyliśmy o godzinie 6 rano, więc droga minęła spokojnie i cicho (większość uczniów zasnęła; na szczęście nikt nie chrapał ;)). Na samym początku odwiedziliśmy olsztyńskie Planetarium. Jako osoba, która niejedno ‘sztuczne niebo’ widziała muszę szczerze przyznać, że to było jednym z najlepszych, jakie zwiedziłam. W trakcie pokazu mogliśmy podziwiać nocne niebo w wygodnych fotelach (kto raz oglądał gwiazdy leżąc na łące ten wie, jak nieprzyjemnie jest być pogryzionym przez wszystkie istniejące owady) i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat życia gwiazd.

Przed kolejnymi atrakcjami musieliśmy podzielić się na dwie grupy, gdyż nie zostały one przewidziane na ponad czterdziestoosobowe stado uczniów. Jeszcze w Planetarium wysłuchaliśmy wykładu na temat GPS i mieliśmy możliwość przetestowania tego typu urządzeń przed budynkiem, z kolei później udaliśmy się do Obserwatorium Astronomicznego. Tutaj, oprócz obejrzenia przyrządów mieliśmy także możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na temat zaćmień Słońca i Księżyca. Prowadząca wykład pani- pasjonatka fotografii- podzieliła się z nami między innymi swoimi doświadczeniami w fotografowaniu tych zjawisk i wyraziła szczerą nadzieję, że za parę lat to my będziemy mogli podróżować po całym świecie i robić takie ciekawe zdjęcia :)

Ostatnie godziny w Olsztynie spędziliśmy zwiedzając Stare Miasto i oddając się różnego rodzaju rozrywkom (od spacerów, poprzez jedzenie różnych przysmaków i uśmiechanie się do niemieckich turystów, na zakupach kończąc). Niestety, o 16 przyszedł czas na powrót i po 4 męczących godzinach jazdy- całodniowa wycieczka potrafi jednak człowieka wykończyć- znaleźliśmy się z powrotem w Białymstoku.

Kilka ostatnich dni spędziłam w męczarniach spowodowanych bólem zęba po skosztowaniu przepysznych olsztyńskich słodyczy. Z tego powodu nastąpiło małe opóźnienie w publikacji tego artykułu. Mam jednak nadzieję, że relacja- mimo, iż spóźniona- zachęci innych uczniów do udziału w tego typu wycieczkach.

Napisała: Karolina P., klasa III F