Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
05 gru 2014 Wycieczka do Warszawy 4.12.2014

mn

4 grudnia 2014 roku uczniowie z klas: I h (cała klasa – tylko 1 osoba nie mogła pojechać), I a oraz kilka osób z II e – wraz z opiekunami: B. Bogojło, A. Kietlińska, K. Maciejuk, K. Ratasiewicz – uczestniczyła w wyciecze do Warszawy.
Mieliśmy trzy cele: wizytę w Muzeum Narodowym, wizytę w Teatrze Narodowym i zwiedzanie „Niewidzialnej wystawy”.
W Muzeum Narodowym uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej Matura to sztuka! Lekcję należy potraktować jako punkt wyjścia do przygotowania własnych wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego. Podczas zajęć uczniowie poszukiwali nawiązań do historii, literatury, polityki i odczytywali zawarte w dziełach symboliczne treści. Zostały omówione trzy obiekty: Thanatos Jacka Malczewskiego z 1898-1899; Rozstrzelanie Andrzeja Wróblewskiego z 1949; Królowa Midas szukająca królika Bugsa Mark Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej Kocur z 1995.
W Teatrze Narodowym – tym razem obejrzeliśmy spektakl „Zbójcy” w reżyserii Michała Zadary. Spektakl otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego za najlepszą reżyserię 2014. Friedrich Schiller wydał Zbójców w 1781 roku. Miał wtedy dwadzieścia dwa lata. Zaatakował w nich XVIII-wieczny despotyzm i niesprawiedliwość, opisał świat u progu przeobrażeń. Dzisiaj mocno wybrzmiewa młodzieńcza pasja dramatu, rodzą się pytania o współczesny porządek społeczny. Jakimi rządzą się prawami – korporacja i gang? Jakie są przyczyny anarchii i rozboju? Wprawiona w ruch sceniczna maszyneria podkreśla gwałtowność przemian. W sensacyjnym widowisku poezja zderza się z brudem ulicy. Świat przeżarty niepraworządnością, społeczny zamęt. Zamiast zbójeckich kaftanów dresowe bluzy; nowoczesna teatralna technika. Nasze czasy według Michała Zadary (z: http://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,83,zbojcy.html)

Największą atrakcją wycieczki okazała się „Niewidzialna wystawa”, która dostarczyła niezwykłych przeżyć. Wyobraźnia nasza jest wielka. Ale dopiero na tej wystawie mogliśmy to sprawdzić…..
Wyobraź sobie, że całkowicie gaśnie światło…
Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi… Na wystawie Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – prowadzą w podróż, która zmienia życie.
Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć Ci oczy?
W tej w nowej sytuacji, przy braku wzroku, można poznać nie tylko trudności z jakimi spotykają się niewidomi, ale również można doświadczyć, że nawet w ciemności świat może być piękny i pełny.
Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata – osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedziliśmy specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Zobaczyliśmy różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwala zapomnieć, że jest się na wystawie… Jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach?
Mieliśmy także okazję zobaczyć różne przedmioty i narzędzia, których niewidomi używają na co dzień (na podstawie: http://niewidzialna.pl/)
Krystyna Ratasiewicz, organizator wycieczki
Więcej zdjęć na: wycieczki3lokultura@gmail.com (jeśli chcesz uzyskać dostęp, napisz)