Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
24 lut 2015 Tytuł Mistrza Ortografii III Liceum Ogólnokształcącego
im. K. K. Baczyńskiego przyznany!

1
20 lutego 2015 roku uczniowie klas humanistycznych i ubiegający się o tytuł Mistrza Ortografii III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Po wykładzie pani dr hab. Elżbiety Awramiuk, wyjaśniającej zawiłości orografii polskiej, przedstawiciele poszczególnych klas napisali dyktando ułożone przez prof. Marię Bartnicką. To niecodzienne wydarzenie, mamy nadzieję, zapoczątkuje tradycję humanistycznych spotkań, podczas których uczniowie „Trójki” będą mieli okazję zetknąć się uniwersytecką kadrą i problemami współczesnej humanistyki oraz tendencjami współczesnej polszczyzny. Wykład pani Elżbiety Awramiuk zainaugurował współpracę naszej szkoły z Uniwersytetem w Białymstoku. Za rok też uczniowie III LO będą mogli po raz kolejny zmierzyć się z polską ortografią.
Najlepsi szkolni znawcy ortografii:
Justyna Grodzka, kl. IIe
Sylwia Jacewicz, kl. Ia
Michał Kowalczyk, kl. IIIc
Joanna Marczuk, kl. III f
Maksymilian Michalczuk, kl. IIIa
Agnieszka Ruczaj, kl. IIIi
Kacper Rzeńca, kl. IIIc
Patrycja Siemaszko, kl. IIIa
Paulina Waskiewicz, kl. IIIe
Elżbieta Wołkowycka, kl. IIIb
Wyżej wymienione osoby nie popełniły w dyktandzie więcej niż 5 błędów.

Mistrzem Ortografii III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku została Sylwia Jacewicz – uczennica klasy Ia
Najlepszym i naszemu Mistrzowi serdecznie gratulujemy!
Sylwia Jacewicz będzie reprezentować Szkołę na XVI Podlaskich Mistrzostwach w Ortografii, które odbędą się 21 marca w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.
Wszyscy, którzy będą chcieli obejrzeć swoje dyktanda, proszeni są o kontakt z p. Anną Kietlińską w sali nr 14
Poniżej tekst dyktanda.
Cóż, czas zacząć grząźć w meandry polskiej ortografii. Czas więc sprawdzić, czy się pisać tak potrafi, że gżegżółka, piegża oraz gżenie to nie problem. Cóż, nieoceniony uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku to nie pseudobiałostoczanin, ale superinteligent i wie, jak bezbłędnie napisać: zewsząd, korupcjogenny i blisko spokrewniony. Na pewno też nie będzie stanowiło problemu właściwe odróżnienie krzyku uczniowskiego od śpiewu kszyka, chociaż dźwięki te mogą być z pozoru równobrzmiące. Cóż, nagminne i superpoważne błędy robi jedynie pseudo-Polak, bezbronny wobec arcyskomplikowanych zasad polskiej pisowni, tudzież ćwierćinteligent, który traci podczas pisania ćwierć kilo żywej wagi swego cennego ciała. Czyjkolwiek bądź jest uczeń naszej elitarnej szkoły, powinien czym prędzej czysto brzmiącym głosem oświadczyć wszem, iż czasochłonnych zmagań ortograficznych w ogóle się nie lęka i poprawnie pisze nawet wyrażenia liczebnikowe typu: pięćdziesięcioipółletni, czterdziestoośmiogodzinny, ewentualnie czterdziestopięciominutowy.
A może donikąd zaprowadzi nas to wyliczanie trudności, wszak drobne nieprawidłowości nie mogą od dziś, tak jak od onegdaj dyskwalifikować kandydata na mistrza ortografii (Mistrza Ortografii). Można by jednak wiedzieć, jak napisać dziesięciodniówka, dziegciowy czy nawet dzierżymorda, choć ten ostatni wyraz odszedł już na szczęście do lamusa.
Dziesięciokrotne dzięki za nieobowiązkowy udział w naszej nie na żarty poważnej zabawie w nieobszerne i nietrudne dyktando. Skromny autor tego tekstu ma też niepoważną nadzieję, iż nie za długo i niepostrzeżenie przyczynił się do przeanalizowania przez przyszłych absolwentów naszej szkoły zasad polskiej pisowni. Wierzy też, że ni stąd ni zowąd spowodował, iż kandydaci na Mistrza Ortografii III Liceum sięgną po słowniczek ortograficzny i poznają ogólnie przyjęte i ogólnodostępne zasady polskiej pisowni.
Dyktando napisała pani prof. Maria Bartnicka
Anna Kietlińska
2
3
4
5
6
7
8
fot. Katarzyna Maciejuk