Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
11 lut 2015 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w III LO: Mistrz Ortografii III LO!

20 lutego 2015 r. uczniowie naszej Szkoły włączą się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przedstawiciele wszystkich klas wezmą udział w dyktandzie, które wyłoni Mistrza Ortografii III LO. Otrzyma on nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Szkoły i Radę Rodziców. Będzie również reprezentował III LO w XVI Podlaskich Mistrzostwach w Ortografii, które odbędą się 20 marca 2015 roku w V Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku.

Święto zainauguruje wykład dr hab. Elżbiety Awramiuk, profesor Uniwersytetu w Białymstoku pt. Z ilu kolorów składa się sweter szaro-żółty? O źródłach trudności ortograficznych i najnowszych tendencjach w polszczyźnie pisanej

godz. 11.10 – 11.50 (mała sala gimnastyczna)

Po wykładzie wybrani przez nauczycieli języka polskiego uczniowie (z każdej klasy dwóch uczniów) napiszą dyktando – godz. 12.00- 12.30. Zapisy u nauczycieli języka polskiego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, blisko połowa z 6000 języków świata jest zagrożona. Od 1950 r. zanikło 250 języków i dialektów. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomóc w ochronie różnorodności językowej traktowanej jako dziedzictwo kulturowe świata.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty – dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

21 lutego 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter (ą,ę,ć,ś,ź,ń, dź). Akcję wspiera m.in. prof. Jerzy Bralczyk, a patronuje jej Rada Języka Polskiego.

Anna Kietlińska