Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
26 cze 2009 Karolina Przystalska najlepszą recenzentką

Uczennica kl. II f – Karolina Przystalska - została laureatką konkursu na najlepszą recenzję miesiąca, ogłoszonego przez księgarnię Selkar w Białymstoku. Gratulujemy!

Oto nagrodzona recenzja:

Palahniuk jest moim ulubionym pisarzem od momentu, kiedy sięgnęłam po ‚Fight club’. Każdą z jego powieści czytałam po kilkanaście razy i jak dotąd żadna (pomijając fatalny ‚Dziennik’) mnie nie rozczarowała.
Ostatnio moi znajomi zaczęli wciskać mi swoje ukochane książki i po katordze, jaką było przebrnięcie przez ‚Zmierzch’ sięgnęłam dla odprężenia po ‚Udław się’.

Kiedy zamówiłam ją zaraz po premierze byłam zaniepokojona- czy dławiący się dla dobra matki seksoholik to nie za dużo (nawet jak na Palahniuka)? Mój idol na szczęście mnie nie rozczarował. Autor potrafi pisać o pracy głównego bohatera z ogromnym poczuciem humoru, nawet niektóre z jego seksualnych ekscesów są opisane w komiczny sposób. Z drugiej jednak strony poznajemy człowieka, którego ukształtowała przeszłość; widzimy tu smutną historię chłopca, który przez swoją szaloną matkę i pornografię zapomniał, że można naprawdę kochać. Książka ukazuje nam zakłamany świat- świat, w którym musimy grać (co bohater czyni zarówno w kolonii, jak i w restauracjach… Ale nie będę zdradzać szczegółów), by zapewnić byt sobie i swej matce. Wykreowany przez Palahniuka bohater okłamuje sam siebie- udaje, że seksoholizm to nie problem, tylko sposób na życie… A co stałoby się, gdyby okazał się Synem Bożym? Czy jego życie wywróciłoby się do góry nogami? Czy nagle okazałoby się, że chce on pomagać ludziom? Albo, że robi to od dawna?

Palahniuk potrafi pisać o rzeczach poważnych w sposób z pozoru błahy; jednak właśnie komediowa oprawa powieści ‚Udław się’ sprawia, że wielopłaszczyznowe problemy ujęte w niej stają się bardziej przystępne. Spróbujmy więc czasem dokończyć nasz ‚czwarty krok’, czyli szczegółowy rachunek sumienia i zastanówmy się- czy świat może być lepszy sam z siebie, czy czasem my musimy mu pomóc?
/Chuck Palahniuk Udław się/