Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
19 maj 2009 Licealistki z III LO wygrały okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK – Kurier Poranny, 19.05.2009r.

Kurier Poranny, 19 maja 2009r.; str.4
Licealistki z III LO wygrały okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Teraz będą reprezentować nasze województwo na krajowych zawodach w Opolu.
Trafić w ich ręce to szczęście. O ratowaniu życia dziewczyny wiedzą wszystko.
Wypadek samochodowy. Kierowca stracił przytomność. Jeden z pasażerów doznał wstrząsu, drugi jest w szoku. Pięcioosobowa drużyna medyczno-sanitarna z III LO przystępuje do akcji ratunkowej. Trzeba zadzwonić po pogotowie i zająć się rannymi. Nieprzytomny kierowca nie oddycha. Potrzebne jest sztuczne oddychanie. Pasażerowie muszą mieć ustabilizowany kręgosłup.
Nie mają sobie równych
- Wszystko się udało – dodaje Justyna Solska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pałacowej. To ona była kapitanem drużyny. W trakcie okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK w Białymstoku rozdzielała pracę. Bo musiało być fachowo, bez zbędnych pytań. I tak było. Piątka białostockich licealistek z „trójki” nie miał sobie równych. Dziewczyny wygrały ten etap konkursu.
- Jest nam bardzo miło. Wygrałyśmy, bo o udzielaniu pierwszej pomocy wiemy naprawdę dużo – podkreśla Adrianna Olszewska, jedna z uczennic.
A wszystko zaczęło się od kursu, który zorganizował PCK. – Dowiedziałyśmy się o nim w szkole. Postanowiłyśmy pójść, żeby wiedzieć, jak skutecznie pomagać w kryzysowych sytuacjach – dodaje Magdalena Baszun.
- Nie miałyśmy jeszcze okazji, żeby swoją wiedzę wykorzystać w życiu realnym. Ale przynajmniej nabrałyśmy pewności i wiemy, jak się zachować, jak nie panikować, a uratować komuś życie – uważa inna z licealistek Edyta Kazimierowicz.
Fachowa pomoc- Każdy, kto trafi w ich ręce, będzie miał szczęście. Bo dziewczyny są fachowcami – nie ma wątpliwości Irena Bobrus, nauczycielka PO w szkole przy ul. Pałacowej i opiekunka drużyny.
Doskonale pokazał to konkurs. Bo oprócz wypadku samochodowego, uczennice musiały poradzić sobie ze złamaniem otwartym, z zakrztuszeniem i krwawą bójką.. A do tego był teoretyczny test.
Teraz licealistki będą reprezentować nasze województwo w Krajowych Mistrzostwach PCK. Zawody rozpoczną się 29 maja w Opolu.