Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
03 cze 2014 W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym 3.06.2014

konferencja
Samolot Solare Impulse 2 zasilany wyłącznie energią słoneczną już wkrótce poleci w podróż dookoła świata. Opowiedział o tym Ian Monroe Nash z załogi naziemnej samolotu, który spotkał się dzisiaj z uczniami podlaskich szkół na międzynarodowej konferencji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
Anna Wicińska
program
dla nauczycieli

Spotkanie z ekspertem Solar Impulse w Białymstoku – artykuł z portalu The Plastics: http://www.plasticseurope.pl/centrum-informacji/aktualnoci/aktualnoci-2014/spotkanie-z-ekspertem-solar-impulse.aspx

W ramach projektu dla młodzieży FuturEnergia w dniu 3 czerwca w Białystoku odbyła się konferencja dla uczniów i nauczycieli „Solar Impulse i nasze marzenia”. Spotkanie to było drugim z sześciu tego typu wydarzeń w ramach projektu FuturEnergia, które zastały zaplanowane na rok 2014 w europejskich krajach (Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii).
Za wprowadzenie do tematu konferencji posłużyła prezentacja dr. inż. Kazimierza Borkowskiego, dyrektora PlasticsEurope Polska, który przedstawił znaczenie materiałów polimerowych w rozwoju nowoczesnych technologii, z uwzględnieniem roli tych materiałów w oszczędności energii i ochronie klimatu.
Główny gość konferencji – Ian Monroe Nash ekspert z firmy Bayer Material Science (Leverkusen, Niemcy), będącej jednym z partnerów projektu Solar Impulse, w zajmujący sposób przedstawił młodzieży założenia i osiągnięcia projektu, dzieląc się także swoimi doświadczeniami z pracy w zespole Solar Impulse w USA. Omówił także plany dotyczące startu nowej wersji samolotu Solar Impuls II, przewidzianego na rok 2015. W sesji pytań i odpowiedzi młodzież zadawała pytania zarówno o charakterze ogólnym, jak np. czy samoloty typu Solar Impulse będą kiedyś w stanie przewozić więcej osób, jak i bardziej szczegółowe, m.in. o procedury i zabezpieczenia w przypadku niedostatecznego naładowania baterii słonecznych.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że spotkanie odbywało się w dwóch językach polskim i angielskim – bez tłumaczenia – tak więc uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością jęz. angielskiego.
Dodatkową atrakcją konferencji był koncert muzyczny pt ‚Utalentowana młodzież Podlasia’ oraz pokaz robotów, będących dziełem uczniów z III LO w Białymstoku, którzy zwyciężyli w tegorocznych zawodach RobotChallenge 2014 w Wiedniu. Uczniowie opowiedzieli o swojej pasji i zachęcali wszystkich do zainteresowania się programowaniem i informatyką.
Gospodarzami konferencji w Białystoku były dwie białostockie szkoły: Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 i III LO, a całość koordynowały mgr Małgorzata Zajączkowska (ZSI nr 1), od wielu lat aktywnie uczestnicząca w projektach European Schoolnet oraz Anna Wicińską z III LO. W nowootwartym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, który bezpłatnie udostępnił salę konferencyjną, zgromadziło się blisko 180 uczniów i nauczycieli, na spotkanie przybyli także przedstawiciele lokalnej administracji oraz media.
FuturEnergia- wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia PlasticsEurope i organizacji EuropeanSchoolnet, zrzeszającej europejskie ministerstwa edukacji to inicjatywa edukacyjna, która ma za zadanie stworzenie platformy do dyskusji nad rolą i znaczeniem materiałów w oszczędności energii i ochronie klimatu.

Fotorelacja: http://old.3lo.bialystok.pl/solarimpulse/solarimpulse.zip