Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
25 kwi 2014 Santo Subito, czyli o świętej ambicji

papiez
Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy dzień kanonizacji naszego papieża, Jana Pawła II. 27 kwietnia wielu z nas zjednoczy się na Placu Świętego Piotra lub wspólnie zgromadzi się przed telewizorami, aby wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Czujemy się wyróżnieni, że to właśnie „nasz” papież dołączy do kanonu świętych.
Spakuj (przygotuj) swoje serce
Od dawna przygotowujemy się do obchodzenia tego dnia. Ogromną popularnością cieszą się wyjazdy do Rzymu, aby móc uczestniczyć w tym podniosłym momencie. Nie możemy jednak zapominać, że spakowanie walizek to nie wszystko. Przede wszystkim należy przygotować swoje serce. Na rynku literackim i filmowym możemy znaleźć wiele pozycji dotyczących życia obu papieży. Są to najlepsze źródła do poznania ich, a także zrozumienia powodów ich kanonizacji. Warto jednak przygotować się duchowo i odnieść ich nauczanie do naszego życia.
A co ze mną?
Zadajmy sobie pytanie: kto może zostać świętym? Jasnej odpowiedzi udziela nam sam Jan Paweł II: „Bóg […] pragnie, aby wszyscy byli święci! Młodzi Przyjaciele, miejcie świętą ambicję być świętymi, tak jak On jest święty!” Tym orędziem na VI Światowe Dni Młodzieży postawił przed nami wyzwanie – namawia do zmiany swojego życia. Starajmy się każdego dnia być o krok bliżej świętości. Nie jest to zadanie łatwe, ale nie niewykonalne. Wiemy przecież, że „musimy od siebie wymagać, nawet jeśli inni od nas nie wymagają”, szczególnie, gdy możemy inspirować się słowami tak wielkich postaci.
Łaską jest, że w naszych zmaganiach z codziennością mamy takiego orędownika w niebie. Jan Paweł II mówił, że każdy z nas może zostać świętym. Te słowa, choć wypowiedziane dziesięć lat temu, nie tracą swojej aktualności. Szczególnie dzisiaj, gdy tak trudno walczyć o ludzką godność. Bardzo często zapominamy, że nie ważne jakie stanowisko obejmujemy, ile miejsc zwiedziliśmy lub kogo znamy – wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Otrzymujemy wielką łaskę, z której należy obficie czerpać.
Świętość to przede wszystkim miłość do Boga i drugiego człowieka. Przeżyjmy ten czas pozostały do kanonizacji poznając nauczanie Papieża Polaka. Sprawmy, aby był dla nas jeszcze bliższy, a jego słowa prowadziły nas przez życie.
tekst: Katarzyna Suszczyńska, kl. IIa
wystawa: Beata Gołub, Helena Maksiewicz, Małgorzata Tomaszewska
fot: Katarzyna Maciejuk