Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
04 mar 2014 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 1 marca 2014 r.

1zdjęcie główne
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony żołnierzom zbrojnego podziemia niepodległościowego w Polsce – ofiarom terroru komunistycznego z lat 1944-1956. Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego włączyła się do ogólnopolskich obchodów w Warszawie. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Aleksandra Ostaszewska uczennica III h, Luiza Pigiel, Tomasz Baluk, Michał Olszański z klasy I a pod opieką pani Joanny Radziwońskiej.
Rozpoczęliśmy od złożenia hołdu Żołnierzom Wyklętym przy Grobie Nieznanego Żołnierza w symbolicznym miejscu, przypominającym, że wielu Niezłomnych nie ma swoich grobów… Towarzyszyli nam kombatanci ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z dawnych Kresów, poczty sztandarowe, harcerze. Złożono też wieńce i wiązanki od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Sejmu i Senatu, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, organizacji kombatanckich i harcerzy.
Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod tablicą poświęconą bohaterom narodowym pod ścianą więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej w rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroków śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukaszu Cieplińskim, mjr Adamie Lazarowiczu, por. Józefie Rzepka, kpt. Franciszku Błażeju, por. Józefie Batorym, por. Karolu Chmielu i mjr Mieczysławie Kawalcu.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy były Wojskowe Powązki, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze „Na Łączce”, tam – gdzie mordercy komunistyczni grzebali pomordowanych oficerów II Konspiracji.
W niedzielę byliśmy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie, uczestniczyliśmy w Apelu Poległych, złożeniu wieńców oraz uroczystej Mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Największe wrażenie na młodzieży zrobiło jednak spotkanie z żołnierzami AK z Litwy i Białorusi i wspaniałe patriotyczne świadectwo bohaterki filmu „Pani Weronika i jej Chłopcy”- pani kapitan Weroniki Sebastianowicz prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, która uświadomiła nam jak cenną wartością jest Wolna Niepodległa Ojczyzna.
Joanna Radziwońska

Fotorelacja:
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza:
GRÓB NIEZNANEGO 1
GRÓB 2

GRÓB 3

GRÓB 4

GRÓB 5

GRÓB 6

GRÓB 7

GRÓB 8

GRÓB9

GRÓB 10

GRÓB 11

GRÓB 12

GRÓB 13

GRÓB 14

Przy więzieniu na Rakowieckiej:
więzienie na rakowieckiej 1

więzienie 2

więzienie 3

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach:
powązki 1

powązki 2

Pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych:
ponik ż 1