Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
25 wrz 2013 Do Rodziców – apel Podlaskiego Kuratora Oświaty

Szanowni Państwo!
Podlaska Policja od kilku lat odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych. Niestety, mimo naszych przestróg – liczba osób pokrzywdzonych stale rośnie! Przestępcy są coraz bardziej pomysłowi, metody ich działania się zmieniają, jednak motyw jest ciągle ten sam: chęć szybkiego zdobycia pieniędzy kosztem ufnych, często zamieszkujących samotnie – starszych ludzi.
Oszuści wykorzystują czyjąś nieostrożność usiłując wmówić, że są przedstawicielami różnych instytucji: unijnych, państwowych lub pomocowych. Chcą sprawdzać instalacje, pobierają opłaty za abonament telewizyjny, przynoszą zapomogi, sprzedają różne produkty, a nawet zbierają pieniądze „dla ubogich”.
W ostatnim czasie odnotowujemy szereg przestępstw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka”. Oszuści dzwonią udając członka rodziny, potrzebującego natychmiastowej pożyczki, któremu np. zepsuł się samochód lub potrzebne są pieniądze na leczenie. Przysłowiowy „wnuczek” twierdzi, iż nie może przyjść osobiście, ale do babci czy dziadka wyśle swojego kolegę, na co coraz więcej osób daje się nabrać, przekazując nieznajomym pokaźne sumy pieniędzy!
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych! W sytuacjach tych niezbędne jest stosowanie kilku podstawowych zasad:
1. Ograniczone zaufanie
2. Nie wpuszczanie do swoich mieszkań osób nieznajomych
3. Unikanie podejrzanie korzystnych ofert, a zwłaszcza takich, które wiążą się z koniecznością podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, czy też okazaniem swoich oszczędności.

Zwracamy się do wszystkich Państwa z apelem, aby uwrażliwić swoich najbliższych – rodziców, dziadków, przyjaciół, by nie stali się kolejnymi ofiarami tego rodzaju przestępstw!
Prosimy o zgłaszanie nam informacji o wszelkich osobach, które do Państwa lub do Państwa bliskich dzwoniły próbując wyłudzić pieniądze oraz o wszelkich podejrzanych osobach, które zauważycie w miejscu swojego zamieszkania.
Wystarczy niewiele – jeden, bezpłatny telefon pod numer: 997 lub 112, żeby udaremnić oszukanie kolejnych osób…

Szanowni Państwo – wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!
Bądźcie ostrożni i pod żądnym pozorem nie przekazujecie pieniędzy osobom obcym.
Zadbajcie także, aby Wasi najbliżsi nie stali się ofiarami nieuczciwych naciągaczy!