Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
07 maj 2013 Międzynarodowy Dzień Książki 2013 w III LO

1
23 kwietnia nauczyciele i uczniowie sekcji hiszpańskiej III LO oraz wszyscy miłośnicy dobrej lektury mieli okazję uczcić Międzynarodowy Dzień Książki przy stoisku na parterze szkoły. Były tam m.in. książki z prywatnych zbiorów nauczycieli wraz ich odręcznymi dedykacjami, wystawione na sprzedaż za symboliczną cenę (cel charytatywny).
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli i Miguel de Cervantes, i William Shakespeare.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2013, po raz siódmy, obchodzimy go również w Polsce.
2
3