Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
17 kwi 2013 O Podlaskich Mistrzostwach w Ortografii w: bialystok.gazeta.pl (15.04.2013)

Twitter, Facebook, kszyk, fluorescencyjny – mistrzowie ortografii też się wyłożyli

Łącznie uczestnicy Podlaskich Mistrzostw w Ortografii popełnili 1536 błędów, przy czym na jednego uczestnika statystycznie przypadało ich 21. Problemy sprawiły nazwy ptaków: kszyk i trzpiotka, ale też słowa zapożyczone Twitter i Facebook czy fluorescencyjny.
W XIV już Podlaskich Mistrzostwach w Ortografii organizowanych w V LO wzięło udział 72 uczestników. W poniedziałek ogłoszono wyniki ich zmagań z pisownią. Błędy zdarzały się nawet najlepszym, a najmniej popełniła ich grupa gimnazjalistów po raz pierwszy biorąca udział w zawodach. W niej przypadało statystycznie 17 wpadek na osobę.
Inspiracją do tekstu dyktanda była twórczość Tuwima, bo 2013 jest jego rokiem. Ale też nowe zjawiska związane z cyberprzestrzenią.
- Język jest tworzywem żywym, nie jesteśmy więc w stanie nadążyć za zmianami – podkreślała autorka dyktanda Agata Szymborska i odsyłała nie tyle do słowników, co do wytycznych ustalanych przez Radę Języka Polskiego.
- Najwięcej osób miało problem ze słowami Twitter i Facebook, które piszemy z wielkiej litery, a także nazwami ptaków: trzpiotka i kszyk. Nawet mistrzowie wyłożyli się na słowie fluorescencyjne, gdzie piszącemu poprzestawiały się litery – mówi Barbara Jawor, przewodnicząca komisji, która sprawdzała teksty.
Uczestnicy piszący dyktando zostali podzieleni na cztery kategorie. Z tekstem zmierzyło się 39 osób w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, 17 gimnazjalistów, 9 osób w kategorii „zagranica” i 7 odważnych w kategorii „open”.
I tak w kategorii dla gimnazjalistów zwyciężył Maciej Święcicki z PG nr 6 w Białymstoku. Najlepsi licealiści to białostoczanie: Agata Łochnicka z III LO i Dariusz Komosiński z IV LO. Renata Kiewla i Karina Bogdzia zdobyły równorzędne pierwsze miejsce w kategorii zagranicznej. Po raz kolejny już w kategorii otwartej dla wszystkich mistrzynią została Anna Androsiuk.
- Dyktando nie było takie trudne, ale zdarzyło się kilka wyrazów, nad którymi trzeba się było bardziej zastanowić – mówi Maciej Święcicki, najmłodszy zwycięzca mistrzostw.

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,13743108.html