Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
16 kwi 2013 ŻYWA LEKCJA HISTORII 2013

Opowieści wojenne i powojenne.Opowieści wojenne i powojenne

10 kwietnia 2013r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Pana Jana Żądło, emerytowanego nauczyciela, żołnierza AK. Pan Jan kolejny już raz zaprosił naszych uczniów do siebie, aby opowiedzieć im o swojej młodości, która przypadła na czas II wojny światowej. Tym razem interesujących opowieści Pana Żądło wysłuchały następujące osoby: Katarzyna Kamalska – kl. Ii, Monika Zalewska – kl. Ii, Natalia Onyszkiewicz – kl. Ie.
Dziewczęta były bardzo zadowolone ze spotkania, gdyż stwierdziły, iż inaczej odbiera się treści o tematyce wojennej i powojennej, gdy się je poznaje na lekcjach, z książek, filmów, a zupełnie inaczej słucha się opowieści naocznego świadka. Poza tym Pan Jan uwielbia młodzież, cieszy się każdym spotkaniem z nią. Nawet wtedy, gdy niezbyt dobrze czuje się, wyraźnie ożywia się podczas spotkania z ludźmi młodymi. Wspomina czasy wojny, komunizmu, prześladowania żołnierzy AK, ale też wspomina, iż mimo wszystko ludzie młodzi potrafili w tamtych trudnych czasach cieszyć się życiem. Nie tylko ludzie młodzi, społeczeństwo polskie było bardziej zjednoczone. Pan Jan obdarował młodzież nie tylko swoimi interesującymi opowieściami i refleksjami nad życiem. Podarował dziewczętom drobne upominki: czasopisma, kalendarz oraz swoją wdzięczność za troskę, opiekę jaką otrzymał w szpitalu od Pani doktor Hanny Kamalskiej. Prosił, by jego podziękowania Kasia przekazała mamie. „Wdzięczność jest pamięcią serca”. Pan Żądło zawsze pamięta o innych, żaden gest życzliwości nie zostanie przez niego pominięty. Młodzież była wzruszona, odwzajemniła się bardzo uważnym słuchaniem opowieści Pana Jana, dyskusją, zadawaniem pytań.
Opiekun: Dorota Borsuk
Zasłuchani uczniowie...Pan Jan odpowiada na pytania młodzieży.Zasłuchani-uczniowie…Pan-Jan-odpowiada-na-pytania-młodzieży…

Wdzięczność jest pamięcią serca. Pan Jan składa na ręce Kasi podziękowanie za troskę i opiekę, którą otoczyła w szpitalu  Jego osobę Jej mama.Wdzięczność jest pamięcią serca. Pan Jan składa na ręce Kasi podziękowanie za troskę i opiekę, którą otoczyła w szpitalu Jego osobę Jej mama

Upominki od Pana Żądło.Upominki od Pana Żądło…