Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
22 mar 2013 Badania w kierunku transplantacji szpiku kostnego w III LO

szpik
W dniu 21 marca w naszej szkole odbyła się akcja „Zostań potencjalnym dawcą szpiku”. Koordynatorem akcji było PCKiK w Białymstoku a w naszej szkole opiekun szkolnego koła PCK  Anna Siemienkowicz. Akcję przeprowadzono wśród uczniów klas II i III, którzy ukończyli 18 rok życia. Po wypełnieniu deklaracji i po klasyfikacji lekarskiej pobierana jest próbka krwi na wstępne badania. Wypełnienie deklaracji i pobranie krwi nie oznacza, że wkrótce nastąpi pobranie szpiku, gdyż prawdopodobieństwo odnalezienia dawcy w pełni zgodnego z biorcą jest bardzo małe, ale jeżeli dane antygenowe dawcy są zgodne z biorcą dawca otrzymuje zaproszenie na powtórne przeprowadzenie badań.W naszej szkole do badań tych zgłosiło się 42 uczniów. W Polsce jest ciągłe zapotrzebowanie na powiększenie Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Mamy nadzieję, że wsród naszych uczniów będą potencjalni dawcy szpiku kostnego, którzy uratują komuś życie. Dziękuje wszystkim uczniom Anna Siemienkowicz.