Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
20 lis 2012 Żywa lekcja historii i patriotyzmu z Panem Janem Żądło

Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Beatą Gołub i Panią Dorotą Borsuk odwiedza od pewnego czasu Pana Jana Żądło w celu głębszego poznania historii Polski z czasów II wojny światowej. Pan Żądło, jako były żołnierz Armii Krajowej w bardzo ciekawy i barwny sposób przybliża nam historię okupowanego Krakowa, (z którego pochodzi) jak i również przytacza wiele ciekawych anegdot i sytuacji z czasów swojej młodości. Mamy możliwość słuchania interesujących opowieści o czasach wojny, a dzięki temu lepiej zrozumieć realia życia w czasach okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, co niewątpliwie wzbogaca naszą wiedzę na ten temat.
Pan Jan bardzo obiektywnie i dokładnie ukazuje nam poszczególne wydarzenia z tego okresu. Opowiada nam m.in. o niebezpiecznych działaniach, które podejmował jako żołnierz AK, takich jak  akcja roznoszenia ulotek propagandowych czy też uczestnictwo w tajnym nauczaniu.
Dowiedziałyśmy się także o przykrych konsekwencjach, jakie spotkały wielu byłych żołnierzy AK po wojnie, kiedy to wielu z nich straciło swą wolność i było traktowanych w okrutny sposób. Tych i wielu innych rzeczy miałyśmy okazję dowiedzieć się od tak zasłużonego i doświadczonego człowieka, jednak tym, co szczególnie zapadło nam w pamięć, był pierścień z wykutym orłem, wykonanym własnoręcznie przez Pana Żądło z czasów, gdy uczęszczał do ślusarskiej szkoły zawodowej.


Dla nas to swoisty dowód, że w tak trudnych czasach dla Polski jak i każdego Polaka, ludziom udawało się zachować uczucia wyższe tj. miłość i patriotyzm, które niewątpliwie pomogły przetrwać i dodawały sił w walce z okupantem.
Spotkania z Panem Żądło są dla nas wartościową lekcją nie tylko historii, ale także i nauki bycia Polakiem.
Mamy nadzieję, że powstałą inicjatywę będziemy nadal kontynuować, gdyż każdy z nas może wiele  nauczyć się i skorzystać z wiedzy i doświadczenia tego pełnego ciepła i mądrości życiowej byłego żołnierza AK, którym postanowił się z nami podzielić.

 Katarzyna Wojtach – uczennica klasy Ig