Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
21 wrz 2012 Absolwent podarował teleskop słoneczny – Kurier Poranny, 20.09.2012r.

Jan Wiśniewski ponad 30 lat temu skończył III LO. W środę podarował swojemu byłemu liceum teleskop słoneczny.
Jana Wiśniewskiego przywitali uczniowie, dyrekcja, a nawet dawni nauczyciele. – Nie spodziewałem się aż tak dużej uroczystości – nie krył wzruszenia absolwent. – Myślałem, że to będzie skromne spotkanie.

Jan Wiśniewski w III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku nie był od lat. Maturę zdał w 1979 roku, później wyjechał z miasta żeby studiować biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Zgłębianiu tej dziedziny poświęcił całe dorosłe życie. Zrobił doktorat w Gliwicach, a w 1989 roku wyjechał do USA. Mieszka pod Waszyngtonem i pracuje w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa. Podczas ostatniej wizyty w Polsce postanowił skontaktować się ze swoją dawną szkołą i podarować jej teleskop słoneczny.

- To piękny gest – mówi Małgorzata Górniak, dyrektorka III LO. - Tym bardziej że jest to bardzo drogi sprzęt.

- Biologią zajmuję się zawodowo, a astronomia to moje hobby – tak Jan Wiśniewski tłumaczy, dlaczego podarował szkole akurat teleskop. - Tę pasję zawdzięczam swojej matce. Zastanawiałem się, jak mógłbym uczcić jej pamięć, a jednocześnie podarować coś swojej szkole. Mam nadzieję, że to zachęci uczniów do poszerzania zainteresowań.

Lata nauki w III LO wspomina bardzo dobrze. – Niestety, byłem dobrym uczniem – żartuje.
Potwierdzają to jego dawni nauczyciele. – Bardzo zdolny, inteligentny i grzeczny – wspomina Irena Kędzierzawska, była nauczycielka geografii. – Taki typ prymusa. Tylko jego zapamiętałam z całej klasy.