Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
12 cze 2012 Wycieczka do Białowieży klasy IIg i Ih – 11.06.2012

Na kładce w Rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego

11 czerwca 2012 roku klasa II g i klasa I h wraz z opiekunami (Barbara Majewska, Ricardo Ingelmo Casado, Krystyna Ratasiewicz – organizator wycieczki) były na wycieczce w Białowieży. Program zawierał zwiedzanie Parku pałacowego, Rezerwatu ścisłego Orłówka, miejsca pamięci narodowej oraz ognisko.

Czy wiecie, że….
Park pałacowy w Białowieży założony w stylu angielskim rozciąga się na powierzchni prawie pół kilometra kwadratowego. Park został założony razem z budową pałacu carskiego w XIX wieku.

W Rezerwacie ścisłym od prawie 800 lat przyroda rozwija się bez zbytniej ingerencji człowieka. Świadczą o tym kilkusetletnie drzewa. Historia puszczy czyni ją jednym z najważniejszych lasów Europy, „ostatnią nienaruszoną puszczą Europy”. 8500 gatunków zwierząt znalazło tu swój dom, między innymi tak rzadkie jak: droździk, orlik krzykliwy oraz zając bielak. Również kilka par czarnych bocianów zagnieździło się w rezerwacie ścisłym. Można tu też spotkać dziewięć rodzajów dzięciołów. Bogactwo wegetacji uzupełnia również 5500 rodzajów roślin oraz około 3500 rodzajów grzybów. Zwiedzenie obszaru ochrony ścisłej jest bez wątpienia punktem kulminacyjnym pobytu w Białowieży i nie sposób go pominąć.
Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W Rezerwacie ścisłym – podczas II wojny światowej odbywały się egzekucje. W latach 1941–1944 hitlerowcy rozstrzelali na terenie Rezerwatu ścisłego około 200 osób. Zwłoki zamordowanych oprawcy często rzucali na pożarcie dzikiej zwierzynie. Na miejscach kaźni pozostały mogiły i porosłe już mchem krzyże.
Krystyna Ratasiewicz, organizator wycieczki

Na moście w Parku pałacowym pomiędzy dwoma stawami

Najstarszy budynek w Białowieży (1845) – obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej

Obelisk na grobli pomiędzy stawami, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752r. z napisami w języku polskim i niemieckim

Przed obeliskiem…

Stajnia carska w Parku pałacowym

Staw w Parku pałacowym

Bocian w Parku pałacowym

Droga do Rezerwatu ścisłego

Przed wejściem do rezerwatu

Dominik jako tłumacz Ricardo

W poszukiwaniu storczyka

Storczyk stoplamek

Dąb Jagiełły zwalony przez wichurę w 1974

Przed Dębem Jagiełły

Przed dębem bartnym

Odpoczynek

Rezerwat ścisły Orłówka

Taaaka huba

Miejsce pamięci w Rezerwacie ścisłym

Tablica upamiętniająca egzekucje podczas II wojny światowej w Rezerwacie ścisłym

W drodze powrotnej z Rezerwatu ścisłego

Zasłużony odpoczynek

Ognisko

Ognisko

Ognisko

fot. K. Ratasiewicz