Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
28 maj 2012 Zielona szkoła klasy Ib – Rajgród 2012

Dnia 15 maja 2012 roku klasa I B o profilu matematyczno-fizycznym wybrała się na czterodniowy obóz fizyczny do Rajgrodu. Klasa zakwaterowana była w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Knieja”. Głównym organizatorem i pomysłodawcą był wychowawca klasy pan Wojciech Panasewicz, natomiast pozostali opiekunowie to pan wicedyrektor Adam Jasiński oraz nauczyciel geografii Grzegorz Dąbrowski. Celem i założeniem wycieczki była przede wszystkim nauka o świecie poprzez doświadczenia fizyczne.

Zakwaterowanie

Dzień pierwszy

O godzinie 12.00 uczestnicy wyruszyli z placu III LO. Po zakwaterowaniu wszyscy zostali podzieleni na grupy, po czym otrzymali pierwsze zadania do wykonania. Każda z grup musiała wymyśleć własną nazwę grupy , utworzyć główne hasło oraz wymyśleć hymn.  Następnie wszyscy musieli sparodiować ulubionego nauczyciela. Rozstrzygnięcie odbyło się podczas ogniska. Wieczór został zakończony pokazem lampionów. O godzinie 22.00 rozpoczęła się cisza nocna :)

Grupa I „Uzbrojone Bobry”


Grupa II „Dzikie Misie”


Grupa III „Słoneczne Pomykacze”


Grupa IV „Ryzykos Fizykos”


Pokaz lampionów

Dzień drugi

O godzinie 9.00 odbyła się poranna zbiórka, po czym wszyscy razem mieli udać się na śniadanie. Gdy jednak uczestnicy doszli do recepcji okazało się, że śniadania nie ma. Kapitanowie grup dostali od opiekunów koperty ze wskazówkami prowadzącymi do ukrytych wcześniej produktów.  Ze znalezionych artykułów drużyny miały za zadanie przygotować sobie śniadanie.  Po krótkiej przerwie wszyscy zebrali się ponownie na plaży, gdzie klasa podzielona została na dwie drużyny, męską i żeńską. Każda z grup musiała przygotować chrzest przeciwnej. Następnie odbyły się pierwsze doświadczenia fizyczne dotyczące śliskości cieczy oraz cieczy nienewtonowskiej.

Po obiedzie drużyny spotkały się na hali sportowej. Każda z nich otrzymała doświadczenie fizyczne do wykonania wraz z opisem i potrzebnym sprzętem. Doświadczenia te dotyczyły tarcia, aerometru, silnika oraz III zasady dynamiki Newtona, na przykładzie silnika rakietowego.

Wieczorem klasa zgromadziła się w restauracji, gdzie odbył się wieczór karaoke. Każda grupa musiała wykonać jeden utwór konkursowy, następnie ochotnicy mogli zgłosić się do występów solowych.

Poszukiwanie śniadania


Łowy zakończone sukcesem


Chrzest


Badanie śliskości cieczy


Ciecz nienewtonowska


Doświadczenie – tarcie


Doświadczenie – budowa aerometru


Doświadczenie – budowa silnika


Doświadczenie - `III Zasada Dynamiki Newtona


Karaoke

Dzień trzeci

Tak jak dnia poprzedniego o godzinie 9.00 odbyło się śniadanie, tym razem bez żadnych niespodzianek. Od godziny 10.30 wszyscy z wielką chęcią udali się na halę gimnastyczną, gdzie czekał już na nas sprzęt oraz polecenia do nowych doświadczeń.  Tego dnia dotyczyły one efektu Dopplera oraz Prawa Hooke’a. Poza tym sprawdzaliśmy wytrwałość nici oraz jajek. Po wykonanych zadaniach wszyscy zmęczeni dotarli na obiad. Po przerwie obiadowej odbył się turniej siatkówki.  O godzinie 19.00 odbyła się kolacja, po której został zorganizowany teleturniej „Jaka to melodia?”. Każda z grup dostawała muzyczne kawałki po czym musieli zgadnąć co to za utwór.

Doświadczenie – badanie wytrzymałości nici


Doświadczenie – badanie wytrzymałości jajek


Doświadczenie – Prawo Hooke’a


Doświadczenie – efekt Dopplera

Dzień czwarty

Jak codziennie z rana o 9.00 odbyło się śniadanie. Po krótkiej przerwie każda z drużyn dostała już ostatnie doświadczenia do wykonania.  Tym razem dotyczyły one dźwigni, wahadła, bloczku oraz barometru. Po ukończeniu zadań wszyscy udali się na obiad. Następnym punktem dnia było wielkie pakowanie. Po wymeldowaniu odbyło się podsumowanie zielonej szkoły. Zwycięska drużyna otrzymała niepowtarzalne nagrody. Wycieczka powróciła do Białegostoku około godziny 20.00.

Doświadczenie – barometr


Doświadczenie – bloczek


Doświadczenie – wahadła


Doświadczenie – dźwignia


Zachód słońca nad horyzontem