4 grudnia 2014 roku uczniowie z klas: I h (cała klasa – tylko 1 osoba nie mogła pojechać), I a oraz kilka osób z II e – wraz z opiekunami: B. Bogojło, A. Kietlińska, K. Maciejuk, K. Ratasiewicz – uczestniczyła w wyciecze do Warszawy.
Mieliśmy trzy cele: wizytę w Muzeum Narodowym, wizytę w Teatrze Narodowym i zwiedzanie „Niewidzialnej wystawy”. czytaj więcej…
W dniach 23-26 października 2014 roku uczniowie klasy II a – Alicja Abramowicz, Tomasz Baluk, Julita Zawadzka pod opieką pani Anny Kietlińskiej i Joanny Radziwońskiej uczestniczyli w wyjeździe studyjnym na Białoruś zorganizowanym przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Frontis et Futura” we współpracy z Wydziałem Historyczno–Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w ramach projektu „80 km niepamięci – spotkania z historią pogranicza polsko–białoruskiego”. Głównym celem projektu jest nawiązanie współpracy między młodzieżą ze szkół średnich i wyższych z Polski i Białorusi, wspólne poznawanie historii pogranicza i w miarę możliwości rozprawianie się z wieloma stereotypami.
Podczas pobytu na Białorusi zwiedziliśmy Grodno, byliśmy w muzeum Elizy Orzeszkowej i na zamku. Następnego dnia uczestniczyliśmy w objeździe historycznym śladami polskości tych terenów, zobaczyliśmy ruiny polskich dworków szlacheckich, kościołów, zapaliliśmy znicze na grobach powstańców styczniowych w Indurze, Porozowie, Jeziorach, oddaliśmy hołd uczestnikom wojny 1920 na cmentarzu wojskowym w Wołkowysku. Naszymi przewodnikami byli pan Józef Porzecki – historyk oraz Konsul Honorowy RP w Grodnie pan Andrzej Chodkiewicz.
Podczas wyjazdu mieliśmy okazję do ciekawych rozmów, wspólnej zabawy i pracy. W konsulacie razem z grupą białoruską uczestniczyliśmy w warsztatach na których rysowaliśmy mapę mentalną Grodna dużo się ucząc i świetnie się przy tym bawiąc.
Joanna Radziwońska czytaj więcej…
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż wiatr we włosach na środku jeziora! Przekonaliśmy się o tym my, uczniowie klasy IIa – “humany”, wraz z organizatorką p. Magdą Bartnicką-Łętowską oraz opiekunami: p. Justyną Ostrowską oraz p. Dariuszem Kuźniewskim, wyruszyły w podróż po pięknych Mazurach. czytaj więcej…
Łódź… To takie miasto „nie po drodze”. A przecież Łódź to: ms2, murale, filmówka, manufaktura! To miasto, które ma swój niepowtarzalny klimat. Dlatego postanowiłam, że właśnie tam pojedziemy. W dniach 2-3 kwietnia 2014 roku 16-osobowa grupa uczniów z klas I e i I b (opiekunowie: Anna Siemienkowicz i Krystyna Ratasiewicz) realizowała ten oto program: czytaj więcej…
W dniu 19 grudnia 2013 r. uczniowie klasy Ie (22 osoby) i If (20 osób) pod opieką p. A. Leszkowicz, p. K. Ratasiewicz, A. Siemienkowicz byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu była wizyta na grobie patrona szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który znajduje się na wojskowym cmentarzu Powązkowskim. Uczniowie złożyli wieniec oraz zapalili znicze. Następnie w Muzeum Narodowym w Warszawie uczestniczyli w lekcji muzealnej: Ikonosfera baroku we współczesnej odsłonie. Największą atrakcją wycieczki była opera „Jolanta” Czajkowskiego oraz „Zamek Sinobrodego” Bartoka w reżyserii Mariusza Trelińskiego i znakomitej scenografii Borisa Kudlicki. Opera w Teatrze Wielkim była przygotowana w koprodukcji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Krystyna Ratasiewicz, organizator wycieczki
czytaj więcej…
Uczniowie klas III naszej szkoły wzięli udział w Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Białostockiej na Jasną Górę w dniu 11.10.2013 r.
Była to okazja do spotkania modlitewnego u stóp Jasnogórskiej Pani przed egzaminem maturalnym i podjęciem ważnych decyzji w życiu.
Nad całością naszej pielgrzymki czuwali katecheci: p. Beata Gołub, p. Helena Maksiewicz, ks.Jarosław Ciuchna oraz nauczyciele: p. A. Klimiuk, p. M. Magusiewicz, p. B. Majewska, p. W. Tomaszewska-Werbel oraz p. M. Roszkowski.
Grupa nasza liczyła 103 osoby wraz z opiekunami. czytaj więcej…
W dniach 27-30.05.2013 r. uczniowie naszego liceum (z klas: II a, II h, I a, II g i II d) wraz z opiekunami (p. Anną Kietlińską, p. Urszulą Wiśniowolską, p. Marią Bartnicką oraz p. dyr. Małgorzatą Górniak) wybrali się na wycieczkę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej za wschodnią granicę Polski.
Na Białorusi zwiedziliśmy Grodno – jedno z najbardziej polskich miast na Wschodzie m.in. z Zamkiem Starym i Nowym, gdzie to ostatni król elekcyjny, Stanisław August Poniatowski, podpisał traktat rozbiorowy Polski oraz swoją abdykację, Cerkwią Kołożską, czy siedzibą Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi. Mieliśmy okazję widzieć pomnik czołgu, którego lufa wymierzona jest w stronę polską. czytaj więcej…
W ramach projektu „O tożsamość szkoły” uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych w Arboretum w Kopnej Górze. Ćwiczenia są elementem przygotowań uczniów do zajęć praktycznych zaplanowanych na przyszłoroczną, XXXIX Olimpiadę Geograficzną. W zajęciach przeprowadzonych przez pana Grzegorza Dąbrowskiego uczestniczyli aktualni i miejmy nadzieję, przyszłoroczni uczestnicy olimpiady. Przygotowane zadanie polegało na kartowaniu fragmentu Arboretum w Kopnej Górze. Uczniowie zaopatrzeni w kompasy, taśmy miernicze i przyrządy kreślarskie wykonali plan sytuacyjny w skali 1:2 000. Zadanie tego typu pojawiło się na etapie centralnym tegorocznej olimpiady. Przeniesienie geografii poza szkolną pracownię jest znakomitą okazją do praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności geograficznych. czytaj więcej…
11 czerwca 2012 roku klasa II g i klasa I h wraz z opiekunami (Barbara Majewska, Ricardo Ingelmo Casado, Krystyna Ratasiewicz – organizator wycieczki) były na wycieczce w Białowieży. Program zawierał zwiedzanie Parku pałacowego, Rezerwatu ścisłego Orłówka, miejsca pamięci narodowej oraz ognisko. czytaj więcej…
Dnia 15 maja 2012 roku klasa I B o profilu matematyczno-fizycznym wybrała się na czterodniowy obóz fizyczny do Rajgrodu. Klasa zakwaterowana była w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym „Knieja”. Głównym organizatorem i pomysłodawcą był wychowawca klasy pan Wojciech Panasewicz, natomiast pozostali opiekunowie to pan wicedyrektor Adam Jasiński oraz nauczyciel geografii Grzegorz Dąbrowski. Celem i założeniem wycieczki była przede wszystkim nauka o świecie poprzez doświadczenia fizyczne.