Zapraszamy na naszą nową stronę - http://3liceum.edu.pl
______________________________________________________________________________________________________________
25 mar 2015 Światowy Dzień Poezji – spotkanie z Elżbietą Kozłowską-Świątkowską

1
W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji 23.03.2015r. w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku odbyło się spotkanie z Elżbietą Kozłowską–Świątkowską. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z naszej szkoły pod opieką p. Joanny Radziwońskiej i p. Małgorzaty Tomaszewskiej.
Pani Elżbieta Kozłowska-Świątkowska jest cenioną poetką, pisarką, eseistką, biografem i od 1997 redaktorem naczelnym Wydawnictwa Uniwersyteckiego Trans Humana w Białymstoku. Debiutowała na łamach ogólnopolskiego pisma „Literatura” w 1976 r. Dotychczas ukazały się zbiory poezji autorki: Niedosłowna (1979), Nazywam się Nikt (1987), Bolero (1990), Rozmowa (1994), Do tego domu przychodzę tylko we śnie (1999), Zapachy dzieciństwa (2003), Dziennik podróży (2014). Jej poezja została przetłumaczona na wiele języków: albański, arabski, angielski, białoruski, esperanto, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, serbsko-chorwacki i włoski. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego w 1994 i 1999 roku. Pani Elżbieta Kozłowska-Świątkowska należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.
W trakcie spotkania goście mieli okazję poznać wiele wspaniałych wierszy w recytacji samej autorki oraz wysłuchania poezji śpiewanej w wykonaniu naszych uczennic Gabrieli Panasiuk i Karoliny Sętorek.
Joanna Radziwońska, Małgorzata Tomaszewska czytaj więcej…

31 paź 2014 Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem – 2014

1
30 października 2014 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem – pisarzem, miłośnikiem popkultury oraz muzyki rockowej. Charakterystyczną cechą jego twórczości są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii. Jakub Ćwiek jest silnie związany z fandomem, często odwiedza wiele polskich konwentów. Dawniej był członkiem, wiceprezesem oraz opiekunem sekcji teatralnej Słudzy Metatrona w Śląskim Klubie Fantastyki. Adaptowane i reżyserowane przez niego przedstawienia grupy wystawiane były w całym kraju. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 0 g, I b, I c, I h, II a, III f, III h, III i wraz z p. Małgorzatą Tomaszewską i p. Katarzyną Maciejuk. Młodzież była zachwycona spotkaniem z tak interesują osobowością naszej kultury. czytaj więcej…

13 paź 2014 Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem

Wszystkich fanów twórczości JAKUBA ĆWIEKA zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się 30.X.2014r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku w ramach Podlaskich Spotkań z Pisarzami.
Uczniowie zainteresowani udziałem w spotkaniu proszeni są o zgłoszenie się do nauczycieli bibliotekarzy: p. Małgorzaty Tomaszewskiej lub p. Katarzyny Maciejuk.

29 wrz 2014 Spotkanie z p. Anną Krentowską

1
W ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi uczniowie klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym (2E i 2F) uczestniczyli w zajęciach pt.: Zrozumieć nowotwory głowy i szyi. Spotkanie przygotowała i prowadziła p. Anna Krentowska, studentka 6-roku Wydziału Lekarskiego działająca w Kole Naukowym przy Klinice Onkologii UMB.
Grażyna Kudelska-Pasławska czytaj więcej…

04 gru 2013 Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem

1
3 grudnia 2013 r. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem (w ramach projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami). Uczniowie klasy II a i I b wraz z p. Katarzyną Maciejuk i p. Małgorzatą Tomaszewską mieli możliwość osobistego poznania autora licznych powieści fantasy. Młodzież zafascynowana jego twórczością zadawała różnorodne pytania dotyczące twórczości i planów pisarskich autora.

czytaj więcej…

29 wrz 2013 Zrozumieć nowotwory głowy i szyi

Dnia  25 września 2013 r. uczniowie klas drugich o profilu biologiczno-chemicznym (IIe, IIf, IIi) uczestniczyli w wykładzie poświęconym współczesnej laryngologii i profilaktyce nowotworów głowy i szyi. Gościem prowadzącym spotkanie była dr Marlena Matulka z Kliniki Otolaryngologii UMB  absolwentka III LO). Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości z zakresu chorób nowotworowych.Uczestnicy zostali poinformowani o etiologii, czynnikach ryzyka, pierwszych objawach nowotworów głowy i szyi. Zostali utwierdzeni w przekonaniu, że wczesne rozpoznanie  i skierowanie do specjalisty zwiększa szanse chorych na wyleczenie.

wykładdr Marlena Matulka

27 wrz 2013 Wykład dotyczący profilaktyki nowotworów głowy i szyi
Pan Mateusz Bondar – student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Pan Mateusz Bondar – student Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

27 września 2013 r. uczniowie kl. I a oraz I b wzięli udział w ramach zajęć profilaktyki zdrowotnej w pogadance dotyczącej profilaktyki nowotworów głowy i szyi prowadzonej przez pana Mateusza Bondara, studenta Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. czytaj więcej…

24 cze 2013 Ostatnia w tym roku szkolnym „Żywa lekcja historii i patriotyzmu” – 24 czerwca 2013 r.

 

IMG_1133
Ostatnie przed wakacjami spotkanie młodzieży z Panem Janem Żądło rozpoczęło się od złożenia życzeń z okazji Jego imienin, odśpiewania piosenki oraz podarowania kwiatów i albumu ze zdjęciami z Jego spotkań z młodzieżą. Uczyniła to, w imieniu całej naszej społeczności szkolnej młodzież z SU.
Pan Jan opowiadał młodzieży jak spędzał wakacje, o swoich podróżach, pięknie naszego kraju ojczystego, o ukochanym Krakowie, Wilnie, historii Polski, Kresów. Młodzież aktywnie włączała się do rozmowy, bo okazało się iż, Marta kocha Kraków i ciągle odwiedza to miasto, Weronika niedawno była ze swoim chórem w Wilnie, zaś Mateusza interesuje historia Kresów. Panu Janowi, który zawsze uwielbia spotkania z młodzieżą, młodnieje z każdą opowiedzianą historią, bardzo trudną było rozstać się z tak wiernymi słuchaczami.
Opiekun: Dorota Borsuk czytaj więcej…

22 mar 2013 DEBATA Z OKAZJI 150 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO – 20.03.2013

powstanie1Barbara Kalinowska – wicedyrektor III LO, Tomasz Danilecki, Tomasz Filipowicz , Józef Waczyński i Adam Jakuć

20 marca 2013 r. w III Liceum Ogólnokształcącym odbyła się debata z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie CIVITAS CHRISTIANA. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II c i II e. Rozpoczęliśmy od wysłuchania następujących prelekcji:
• Tomasza Filipowicza – z białostockiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: „Geneza i losy Powstania Styczniowego”
• Józefa Waczyńskiego – z Muzeum Wojska w Białymstoku: „Powstanie Styczniowe na Podlasiu”
• Tomasza Danileckiego – z Instytutu Pamięci Narodowej: „Pamięć o bohaterach narodowych jako wyraz patriotyzmu w okresie międzywojennym i dziś”
Po wysłuchaniu gości rozpoczęła się ożywiona dyskusja poprowadzona przez absolwenta naszej szkoły pana Adama Jakucia, która pozwoliła młodzieży wyrazić swoje poglądy na temat powstania, patriotyzmu i pamięci narodowej.
Goście byli zachwyceni szczerością wypowiedzi naszych uczniów i ich zainteresowaniem tematem.
Z ramienia III LO debatę przygotowała pani Joanna Radziwońska nauczycielka historii. czytaj więcej…

20 gru 2012 Spotkanie „maklerskie” w III LO

W dniu 19 grudnia 2012 roku w III LO odbyło się spotkanie z maklerem giełdowym, Dyrektorem Regionalnym KBC Securities N.V. (spółka akcyjna) Panem Andrzejem Zadrożnym, absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Spotkanie dotyczyło zasad inwestowania na giełdzie. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IB i IH III LO.
Opiekun: Violetta Tomaszewska-Werbel